Havalar soğuyor hastalıklar artıyor

Çocukluk dönemi sağlık alışkanlıklarının geliştirilmesi için de uygun bir dönemdir. Bağışıklık sisteminin bizi hastalıklara karşı koruduğunu unutmamalı ve önce sistemimizi güçlendirmeliyiz.Çocuklarımızın kışın sürekli hastalanmaları, hastalıkların bir türlü geçmemesi biz aileleri perişan eder. Bir yandan onların sosyalleşmeleri gerektiği için başladıkları oyun ya da eğitim gruplarına devam etmelerini isteriz ama bir yandan da oraların mikrop bulaştırdığını biliriz. Biz de Medicana Konya Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzman Dr. Doğaç Uğurcan konuyla ilgili biraz daha bilgi almak istedik.Bağışıklık sistemimiz, öncelikle bu mikropların vücuda girmesini engellemeye çalışır. Bu noktada başarılı olamaz ise mikropları girdiği noktada yok etmeye çalışır. Orada da başarıl..

Devamını Oku

Bebekler neden ağlar?

Bebekler ağlar ve bu hayatın bir gerçeğidir. Fakat gözyaşlarının kontrolden çıkmasını önleyen birkaç taktik vardır. Şunu da unutmayın ki, 1 yaşına gelen ve ağlayarak uyanan bebeklerin yüzde 60 ile 70’i kendilerine şans tanınırsa, kendi kendilerine sakinleşebilirler.    Bebeğin 115 desibel şiddetindeki ağlaması kulağınızı zorladığı gibi aynı zamanda psikolojinizi de zorlar. Uzmanlara göre birçok anne kendisini kötü hisseder ve iyi bir anne olup olmadıkları konusunda endişe duyar. Nitekim huysuz bir bebek mutsuz ebeveynlere neden olabilir. Yapılan bir araştırmaya göre bebekleri çok fazla ağlayan annelerin doğum sonrası depresyona girme olasılığı iki kat daha fazladır.Siz daha fazla gözyaşı dökmeden, bebeğinizin ağlamasını kontrol etmenin 5 yolunu sizin için araştırdık.1 A..

Devamını Oku

Kış gebelerine 8 öneri

Kış aylarında hamile olmak biraz daha fazla özen gerektiriyor. Ferti-Jin Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, kış hamileleri için önerilerde bulundu.Meyveleri 2 kişilik yemeyinKışın metabolizma yavaşlar. Karbonhidrat ve tatlı tüketimi artar. Ancak anne adayları gereğinden fazla kilo almamak için karbonhidratları azaltmalı; protein, vitamin ve kalsiyum ağırlıklı bir beslenme programını tercih etmelidir. Ancak özellikle de akşam saatlerinde, tatlıları veya portakal, mandalina, greyfurt gibi mevsim meyvelerini iki kişilik yememeniz, normal porsiyonlarda beslenmeniz önemlidir.Mutlaka balıkKadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, “Kış hamileleri haftada bir porsiyon balık tükettiğinde, kemik ve diş..

Devamını Oku

Kış günlerinde bebeğinizi nasıl giydirmelisiniz?

Soğuk hava, sert rüzgar bebekleri birçok sağlık sorunu ile karşı karşıya bırakıyor. Bu yüzden bebeklerin nasıl giydirileceği çok önemlidir. Özellikle küçük bebeklerin çok kolay ısı kaybedebilecekleri için soğuğa karşı daha dikkatli olunması gerektiğini söyleyen Liv Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nermin Tansuğ kış aylarında bebeklerin nasıl giydirilmesi gerektiği ile ilgili bilgi verdi. biz de sizlere iletiyoruz. Genellikle fanila gibi ince bir pamuklu giysi üzerine kalın yünlü bir kazak giydirilir. Oysa tek kat kalın giysi yerine üst üste pamuklu, yumuşak ve vücudu saran ince giysiler giydirildiğinde aralarındaki hava tabakası bebeği üşümekten korur. Dışarı çıkıldığında bu giysilerden en üsteki yün olduğunda daha iyi korur. Ortam sıcaklığı değiştiğinde gerektiğ..

Devamını Oku

Renkli Soo be ürünleri annedukkan.com’da!

Çocuklar için daha fazla eğlence ve moda anlayışıyla yola çıkan Soo be, artık annedukkan.com’da! Ebeveynler, birbirinden renkli ve zevkli Soo be ürünlerine annedukkan.com farkıyla sahip olabilecek.Tekstil ürünlerinden oyuncaklara geniş ürün yelpazesiyle Soo be, anne bebek kategorisinin hızla yükselen adresi annedukkan.com’da satışa sunuldu. Yeni nesil tasarımlarıyla dikkat çeken Soo be ürünlerini tek tıkla kapınıza getiren annedukkan.com, bebeğinin stiline önem veren anne ve babaları bekliyor. Soo be en yeni trendleri takip eden ürünlerini artık bu siteden  de ebeveynlere ulaştırıyor. Anne bebek kategorisinde hızlı bir yükseliş sağlayan annedukkan.com Soo be markasının bu eğlenceli dünyasını tek tıkla kapınıza getiriyor. Tekstil ürünleri, o..

Devamını Oku

Öksürük sezonu başladı!

Kış aylarının sert hava şartları, her yıl birçok rahatsızlığı tetikliyor. Bu durumdan da en fazla bebek ve çocuklar etkileniyor. Özellikle kış aylarında salgın olarak görülen krup sendromu, çocukları bir hayli sarsabiliyor. Central Hospital’dan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Öznur Yılmaz Gondal, çocukların sıklıkla yaşayabildiği krup hastalığı hakkında bilinmeyenleri anlatıyor.En fazla parainfluenza isimli virüsün sebep olduğu krup sendromu, gırtlak ve çevresini tutarak akciğere hava girişini önleyen viral bir hastalık olarak tanımlanır. Krup sendromu, büyük çoğunlukla bebeklerde görülür. Bu sendrom ilk olarak soğuk algınlığı belirtileri ile kendini gösterirken, ilerleyen günlerde köpek havlaması şeklinde kaba bir öksürüğe dönüşür. Son aşamada öksürük, nöbetler halinde gelme..

Devamını Oku

SMA Bebek Maması İçeriği

Bebeklerinizin beslenme alışkanlıkları çok önemlidir. Vücutlarında ki ufacık bir değişim bile, onları ciddi anlamda etkileyebilir. Çünkü bağışıklık sistemleri kuvvetli değil. Kimi annenin bebeğe sütü yeterli gelir iken, kimi annenin sütü yeterli gelmez. Bebek sürekli ağlar, huysuzlanır, gece uykuları kaçar. Bu hem bebeğe eziyet, hem de anneye. Bu durumda yapılacak en ideal şey bebek maması takviyesidir. Tabi bu, doktor kontrolü adı altında olmalıdır. Hekiminizin onayladığı veya önerdiği bir bebek mamasını tercih etmelisiniz. Kimi zaman anne sütünde ki mineraller bebeğe yetersiz gelir. Anne sütüne en yakın mama; Sma bebek mamasıdır. Dr. Ender Saraç’ta bu mamayı destekler. İçeriğinin anne sütüne denk geldiğini söyler. 1990’lı yılların başlarında icat edilmiş bir üründür. İçerisinde kimyasal ..

Devamını Oku

Bebelac Bebek Maması Nasıl Hazırlanır?

Bebelac devam sütü ve mamaları 1’den 4’e kadar farklı kategorilerde olup bebek ve çocukların beslenmesinde kullanılan besleyici ve kaliteli ek gıdalardır. Bebelac bebek mamasında 1 numaralı bebek sütü yeni doğan bebeklerin anne sütü almadığı durumlarda kullanılan bebek sütüdür. Bebeğin ihtiyacı olan tüm besinleri içerisinde barındırır.      Bebelac 2 devam sütü, 6. aydan itibaren kullanılan bir ek gıda takviyesidir. Bebeğin sağlıklı beslenmesine en etkili besin anne sütüdür. Anne sütünün yetmediği 6. aydan itibaren ikinci 6 ayda Bebelac 2 kullanılmakta, bebeğe uygun protein içeriği ve Omega 3- Omega 6 yağları ile besin değeri yüksek bir ek gıda olarak tercih edilmektedir.     Bebelac 3 devam sütü 9. Aydan itibaren, Bebelac 4 ise 1 yaşından itibaren kull..

Devamını Oku

Hipp Bebek Maması Nasıl Hazırlanır?

Her anne bebeğini kendi sütüyle beslemek ister fakat şartlar ve yetersizlik nedeniyle bu sağlanamaz. Her mamayı bebeğine vermek istemeyen anneler organik olan Hipp bebek mamasını oldukça öneriyor ve bebekleri severek yiyor. Hipp 1 organik bebek maması ek gıdalara geçişe kadar bebeğinizin sağlıklı büyümesi için gereken bütün maddeleri içerir. Bebek sütü ve çoklu doymamış yağ asitleri içerir. Gluten içermez. Laktoz ve karbonhidratın aksine kolayca sindirilebilen nişasta içerir. Bebeklerin özel beslenmeleri için ihtiyaçlarına uygun olarak karışım edilmiştir. Hipp gıda takviyesi bebeğin ek gıdalara geçişine kadar annelerin ilk tercihi arasında yer alıyor. Bebeğin ayına göre değişen mamaların hazırlanışı da oldukça kolay. Sıvı şeklinde olan bebek maması için öncelikle bir ten..

Devamını Oku

Süt Sağma Pompası Nasıl Kullanılır?

Anne sütü, bebekler için çok önemlidir. Bebeklerin anneleri olmadan da sağlıklı beslenebilmeleri için süt sağma pompası ile sütlerini sağmakta ve bebeklerini beslemektedir. Özellikle çalışan anneler veya yeterli süt sağmak isteyen anneler süt sağma pompalarını tercih etmektedir. Tekli veya ikili göğüs pompaları ile süt sağma işlemini hijyen bir şekilde yaparak annelerin işlerini kolaylaştırmaktadır.Süt sağmak için kaliteli olan süt sağma pompalarını şöyle sıralayabiliriz; 1-Bebedor, 2-Chicco, 3-Philips Avent, 4-Weewell Markalarında süt sağma pompaları bulunmaktadır. Süt sağma pompaları manuel ya da otomatik olarak kullanılanlar olarak 2’ye ayrılır. Bebedor, Philips Avent, Weewell markalarının hem manuel, hem de otomatik olarak kullanılan pompalarını bulab..

Devamını Oku

Yeni Sezon Bebek Pusetleri

    Bebek pusetleri bebeklerin konforlu ve rahat taşınmasını sağlayan son derece önemli araçlardır. Anne babalar bebekleri doğar doğmaz hemen bir puset edinerek başta doktor kontrolleri olmak üzere tüm gezmelerde bebeklerinin rahatı için puset kullanırlar.     Kız ve erkek bebekler için farklı renklerde üretilen püsteler, bebeklerin hırpalanmadan rahat bir şekilde taşınmasını sağlar. Hem anne hem de bebek pusetler sayesinde huzurlu ve güvenlidir. Ayarlanabilir sırt ve ayak desteği sayesinde bebekler her ay hızlı boy ve kilo artışlarına rağmen rahat ederler. Emniyet kemeri sayesinde güvende olan minikler, anne ve babaların huzurlu ve mutlu ebeveynler olmasında önemli rol oynar.    Yeni sezon bebek pusetleri son derece şık ve kullanışlıdır. Her de..

Devamını Oku

Bebek Bakım Çantasında Olması Gerekenler

Bebek bakım çantası annelerin gezmelerde yanlarından ayırmadıkları ve bebekleri için gerekli olan her şeyin bulunduğu bir çantadır. Bebekleri ile dışarıda sorunsuz vakit geçirmek isteyen anneler, bebek çantaları ile her duruma hazırlıklıdır. Peki, bir bebek çantasında olması gereken şeyler nelerdir, gelin bunlara birlikte göz atalım.-Biberon ve mama: Bebeğin beslenmesi için gerekli olan en önemli şeylerdir. Beslenme saati geldiğinde biberon ve mama yanınızda ise sorunsuz bir şekilde bebeğinizi besleyebilirsiniz.-Bebek bezi: bebeklerin gün içinde sık-sık altını değiştirmek gerekir. Hassas ciltlerinin tahriş olmaması için bu düzen bozulmamalı, bebek bakım çantasında yeterli miktarda bebek bezi bulundurulmalıdır.-Önlük ve temizlik bezleri: Beslenme sırasında kullandığınız önlüğü ve temizlik i..

Devamını Oku

Humana Bebek Maması Nasıl Hazırlanır?

Anne sütü bebeğiniz için en ideal besindir. Bebeğinizin sağlıklı büyümesine ve gelişmesine için öncelikle doktorlar tarafından anne sütü önerilmektedir. Fakat kimi zaman anne sütü yetersiz gelmekte ve hatta anne sütü tamamen kesilmektedir. Anne sütünün yetersizliği veya eksikliği durumunda Humana bebek maması kullanabilirsiniz. Humana bebek maması gerekli laboratuvar çalışmaları ve deneysel çalışmalar sonucunda kendini ispatlamış bir besin olarak görülmektedir. Anne sütünün tamamen eksikliğinde bile bebeğin tüm besin ihtiyacını karşılamaktadır. Humana esansiyel aminoasitlerden zengin protein içeriği bulunmaktadır. Ayrıca kırmızı et ve balıklarda doğal olarak bulunan taurin proteinini de Humana desteklemektedir. Bebeklerde bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlamaktadır. Humana Be..

Devamını Oku

Akıllı Ateş Ölçer’le Ebeveynlere Huzurlu Uyku

Bebek ve çocukların ateşlenmesi durumunda ebeveynler telaşa kapılmakta ve ateşin tehlike sınırında olup olmadığını ölçme ihtiyacı duymaktadır. Ateşli hastalıklarda kullanılan akıllı ateş ölçer cihazlar %100 doğru sonuçların alındığı kaliteli ateş ölçerlerdir. Bebek ve çocukların ateşlenmesi durumunda ebeveynler telaşa kapılmakta ve ateşin tehlike sınırında olup olmadığını ölçme ihtiyacı duymaktadır. Ateşli hastalıklarda kullanılan akıllı ateş ölçer cihazlar %100 doğru sonuçların alındığı kaliteli ateş ölçerlerdir. Böyle durumlarda birkaç derecelik sapma bile çok önemlidir. Bu nedenle çocukların ateşi doğru ölçülmeli, ebeveynlerin kafasında soru işareti kalmamalıdır. Ateşin kaç derece olduğunu doğru öğrenmenin yanında çocuğun vücut ısısını öğrenme yöntemi de çok önemlidir. Zira ateşli ..

Devamını Oku

Bebeğinizin Sağlığı İçin Bebek Arabasını Doğru Seçin!

Bebek sahibi olan ebeveynlerin en büyük endişelerinden biri de bebeklerini yeterince rahat ettirip ettiremedikleridir. Anne babalar her durumda onların rahat ve huzurlu olmasını isterler. Özellikle dışarıda bebekleri kucakta taşımak hem anne babaları hem de bebekleri yormaktadır.    Bebek sahibi olan ebeveynlerin en büyük endişelerinden biri de bebeklerini yeterince rahat ettirip ettiremedikleridir. Anne babalar her durumda onların rahat ve huzurlu olmasını isterler. Özellikle dışarıda bebekleri kucakta taşımak hem anne babaları hem de bebekleri yormaktadır. Üstelik güvenli bir taşıma şekli de değildir. İşte bu durumda bebek arabaları devreye girer. Sık-sık dışarı çıkan anne babalar için bebek arabaları ideal bir bebek taşıma şeklidir. Bebek Araba Markaları:  ..

Devamını Oku

Prima Bebek Bezinde Yeni Dönem

Prima bebek bezleri kalitesi ve birçok seçeneği ile annelerin ilk tercihleri arasındadır. Yeni doğandan aktif bebek maxi boya kadar her ebat ve sayıda Prima bebek bezi bulunmakta olup, bebeklerin huzurlu bir gece ve rahat bir gündüz geçirmesini sağlamaktadır    Prima bebek bezleri kalitesi ve birçok seçeneği ile annelerin ilk tercihleri arasındadır. Yeni doğandan aktif bebek maxi boya kadar her ebat ve sayıda Prima bebek bezi bulunmakta olup, bebeklerin huzurlu bir gece ve rahat bir gündüz geçirmesini sağlamaktadır. Altını ıslatan bebekler her zaman huzursuz olur. Oysaki Prima yüksek emici özelliği ile bebeklerin hassas tenleri ıslanmadan sıvıyı emmekte, pişik ve tahrişe engel olmaktadır. Prima Bebek Bezi Çeşitleri    Premium Care 1 Yenidoğan Jumbo Paket:..

Devamını Oku

Yenidoğan Prima Bebek Bezi

Prima üst tabakasında bebeği ıslaklıktan koruyan yumuşak losyonlu ince bir katmana sahiptir. Sonrasında idrar sıvıyı çabuk bir şekilde emerek bebeğin cildinden uzaklaştırır ve emici tabakaya düşer. Dağıtıcı tabaka ile idrarın akışı tekrar sağlanır ve bebek bezinin depolama tabakası emici merkeze aktarılır. Bezin dış tabakası, Delikli gibi hava aldığından dolayı da ıslaklık bebeğin yatağına ya da kıyafetlerine geçmesine engel olan yumuşacık kumaşa benzeyen delikli fiberlerden yapılmıştır. Her bebek cildine uygun Prima süper emici jeli sayesinde oldukça hassastır. Koruyucu özelliği ile ön planda yer alan Prima bebek bezi sayesinde bebeğinizin cildi daha sağlıklı olacaktır. Primanın yeni bezi Prima bebek bezi Premium Care ‘hassas bebek teninde kızarıklık, pişik, terleme, koku v..

Devamını Oku